Pytania i odpowiedzi
- Dlaczego cała woda nie spływa z brodzika?
Należy sprawdzić, czy brodzik jest prawidłowo wypoziomowany oraz czy zdjęto folię ochronną. W pierwszych dniach użytkowania będzie zostawać więcej kropel wody z uwagi na napięcie powierzchniowe. Po umyciu brodzika zostaną usunięte tłuszcze wynikające z procesu technologicznego. Wraz z upływem czasu (podczas czyszczenia) akryl ulega wygładzeniu i woda lepiej spływa z całej powierzchni. - Jak dopasować brodzik do kabiny, jeśli jeden z produktów pochodzi od innego producenta?
Kabinę prysznicową można montować w pomieszczeniach do tego przeznaczonych tj. spełniających wymagania podwyższonej wilgotności i posiadających odpowiednią wentylację. Ściany, do których montowana jest kabina powinny być odporne na bezpośrednie działanie wody. Kabinę należy zamocować, dobierając odpowiedni rodzaj kołków montażowych. W przypadku ścian, które nie mają odpowiedniej sztywności nie będzie możliwe prawidłowe zainstalowanie (wypoziomowanie) kabiny. Kołki w zestawie przeznaczone są do ściany wykonanej z cegły. W przypadku użycia innych materiałów budowlanych monter powinien dobrać odpowiednie kołki. - Chcę wymienić wannę na kabinę, jednak posiadam krzywe ściany? Co zrobić?
Kabina ma tolerancję na profilach przyściennych "U" około 1,5 cm. W przypadku zbyt krzywych ścian nie jest możliwe prawidłowe spasowanie z brodzikiem. Ściany należy wcześniej przygotować tj. użyć m.in. zaprawy wyrównującej i sprawdzić kąt w narożniku. Fachowiec podczas robót glazurniczych powinien odpowiednio przygotować pomieszczenie. - Gdzie mogę zamontować kabinę prysznicową?
Kabinę prysznicową można montować w pomieszczeniach do tego przeznaczonych tj. spełniających wymagania podwyższonej wilgotności i posiadających odpowiednią wentylację. Ściany, do których montowana jest kabina powinny być odporne na bezpośrednie działanie wody. Kabinę należy zamocować, dobierając odpowiedni rodzaj kołków montażowych. W przypadku ścian, które nie mają odpowiedniej sztywności nie będzie możliwe prawidłowe zainstalowanie (wypoziomowanie) kabiny. Kołki w zestawie przeznaczone są do ściany wykonanej z cegły. W przypadku użycia innych materiałów budowlanych monter powinien dobrać odpowiednie kołki. - Czy drzwi wnękowe Flex, Cynia, Moon lub Zoom mogą być montowane tak aby otwierały się na prawą, lub lewą stronę?
Tak, wszystkie drzwi wnękowe Flex, Cynia, Moon oraz Zoom są symetryczne i można montować je tak, aby otwierały się na prawą lub lewą stronę. - Kabiny półokrągłe - na co zwracać uwagę?
Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę kabin półokrągłych na rynku, wyglądają podobnie, ale czy w istocie są takie same?
1. Elementem kabiny prysznicowej z którym mamy kontakt w pierwszej kolejności są uchwyty - mogą one być pojedyncze lub dwupunktowe, wykonane z różnego rodzaju materiałów: plastik, stal, mosiądz, metal.
2. Najczęstszym problemem są nieprawidłowo działające drzwi kabiny, które ciężko się otwierają, wypadają z prowadnic i hałasują. Dlatego rolki drzwi kabiny to element, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Wyróżniamy rolki pojedyncze lub podwójne, białe, szare lub chromowane, proste lub wypinane. Najlepsze rozwiązanie to takie, w którym cały ciężar szklanych drzwi oparty jest na podwójnych rolkach – zapewnia to dłuższą żywotność kabiny oraz ciche przesuwanie. Obecnie standardem są kabiny z rolkami wypinanymi, które ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc podczas czyszczenia.
3. Ważnym elementem w budowie kabiny są również profile z odbojnikami. Profile powinny być wykonane tak, aby ułatwić czyszczenie - nie powinny mieć zbędnych zakamarków, a odbojniki nie powinny być wykonane z twardego materiału.
- Jaka jest różnica pomiędzy główką, a głowicą natryskową?
Różnica ta polega głownie na wielkości, materiale oraz rodzajach uzyskiwanych strumieni wody. Głowice charakteryzują się dużymi wymiarami oraz jednym strumieniem (deszczowym) wypływającej wody i określane są często jako tzw. deszczownie. Wykonane są z mosiądzu lub plastiku i umieszczone na uchwycie z możliwością kierunkowania strumienia wody. W tych samych miejscach mogą być też montowane jedno lub wielofunkcyjne plastikowe główki natryskowe. Decydując się na główkę wielofunkcyjną, zwiększamy komfort kąpieli, możemy bowiem wybierać z kilku rodzajów strumieni i zmieniać je w zależności od naszych potrzeb. Najczęściej stosowane jest pięć rodzajów strumieni: deszczowy (delikatny, rozłożysty deszcz w postaci cienkich strużek wody), hydromasaż (wbudowany w słuchawkę wirnik zagęszcza wodę oraz pulsacyjnie wyrzuca ją), miękki (woda zmieszana z powietrzem łagodnie wypływa z otworów o dużej średnicy), mgiełka wodna (subtelny strumień rozpylonych cząsteczek) oraz mieszany (kombinacja podstawowych strumieni). - Co to jest system eco-click występujący w bateriach?
System eco-click to specjalnia funkcja głowicy natryskowej, dzięki której zmniejsza się zużycie wody nawet do 30%. Wystarczy podnieść uchwyt do momentu lekkiego oporu, który informuje użytkownika, że przepływ wody osiągnął 50% maksymalnego wypływu. Podniesienie uchwytu wyżej (uslyszymy kliknięcie) sprawi, że woda popłynie maksymalnym strumieniem. System ten znalazł zastosowanie w serii Hiacynt. - Przyłącza kątowe - gdzie mogą znaleźć zastosowanie?
Przyłącza kątowe są elementem montażowym pozwalającym wykorzystać zwykły zestaw natryskowy (wąż + rączka natryskowa) do baterii podtynkowej. Przyłącze powinno zostać podłączone do przewodu wyprowadzającego wodę z baterii podtynkowej. - Jak prawidłowo i czym połączyć baterię podtynkową z wylewką natryskową?
Montaż baterii rozpoczynamy od zamontowania korpusu baterii w odpowiednią instalację wodociągową. Z lewej strony doprowadzamy wodę ciepłą, z prawej zimną oraz przyłączamy przewody odprowadzające wodę w górę (natrysk lub wylewka deszczowni) i w dół (wylewka wannowa lub zestaw natryskowy - za pomocą przyłącza kątowego). W przypadku baterii bez przełącznika będzie to tylko przewód skierowany do góry. Przewody instalacji mogą być wykonane z różnych materiałów: rura miedziana, aluminiowa lub nowoczesne systemy podłączeniowe. Następnie dokonujemy ciśnieniowej próby wodnej i sprawdzamy czy wszelkie złącza są szczelne, przewody przyłączone odpowiednio zamontowane, a bateria działa poprawnie.
W przypadku baterii z przełącznikiem należy wyciągnąć zaślepkę, odkręcić śrubę i zdjąć uchwyt przełącznika, następnie nałożyć osłonę maskującą otwór przysuwając ją do ściany. Następnym krokiem jest zamontowanie dźwigni głowicy mieszającej oraz uchwytu przełącznika natrysku, dokręcając odpowiednimi śrubami, aż do uzyskania stabilnego zamocowania. Otwory śrub zaślepia się zatyczkami.
- W jaki sposób prawidłowo przygotować doprowadzenie wody pod panele natryskowe?
Przed zakupem panelu natryskowego należy zastanowić się, gdzie chcemy go umieścić, czy w narożniku kabiny natryskowej, co pozwoli nam na znaczną oszczędność miejsca w kabinie natryskowej, czy też w miejscu starej baterii natryskowej na ścianie łazienki? Od tej decyzji powinien być uzależniony wybór panelu. W pierwszym przypadku zaleca się jak najcieńsze panele, aby oszczędzić miejsce, zaś w drugim ważne jest, aby szerokość panelu była większa niż 20 cm, tak by możliwe było zakrycie panelem standardowych przyłączeń pod baterię natryskową. Następnie przygotowujemy przyłącza wody ze ściany, a ich rozstaw zewnętrzny powinien być ok. 3-4 cm mniejszy od szerokości panelu.